Två dygn utan avbrott
Under många år har jag bokat en kryssning till Helsingfors. I år blir det en ny erfarenhet, Tallinn. Jag åker ensam, byter miljö och bara är. Känslan när jag kliver ombord, söker upp min hytt och ställer ner ryggsäcken, WOW.
Min egen rytm ombord
Nu har jag två dygn helt för mig själv. Jag kan lyssna på/läsa en bok, spela musik (tar alltid med mig en liten högtalare för att koppla upp mot Spotify där jag laddat ner låtlistor), ta en promenad på däck, utforskar båten eller sätta mig ner någonstans och bara kolla in människor.
Så fort vi lämnar Värtahamnen går jag ner till taxfree, går runt i lugn och ro, väljer ut lite godis, snacks och en flaska vin, provar parfym och tittar på smycken. Ingen stress, ingen som väntar och ingen som tycker att det tar för lång tid.
En lite tradition som jag fortfarande håller mig till är jag köper med mig en färdig sallad eller en god smörgås hemifrån som jag äter som min middag första kvällen. Den här gången blev det en kyckling och currysmörgås. Det finns gott om restauranger ombord men jag föredrar att sitta i hytten, titta ut genom fönstret (jag bokar alltid med sea view) och varva ner.
När uppkopplingen försvinner
I min packning finns min dator för planen är att även jobba. Det finns inget wifi i hytten så jag delar internet från mobilen så länge det fungerar. Efter en stund försvinner även mobiltäckningen, vilket gör att jag laddar ner det jag behöver medan vi fortfarande är nära land. När vi kommer ut i yttre skärgården är allt borta.
Men det gör inte så mycket. Jag får en ny energi av att skriva, planera och göra listor på vad jag ska göra när jag är hemma igen. Jag menar när jag är hemma och har tillgång till Internet igen och allt blir som vanligt. När jag sitter där ute på havet finns inget som stör och inget som pockar på uppmärksamhet, bara det jag själv väljer att fokusera på.
Planer – och det som faktiskt händer
Jag brukar ha en plan för vad jag vill få gjort på min resa, men den följs inte alltid. Ibland fastnar jag i en ljudbok som är för bra för att pausa, ibland går något på tv:n i hytten som fångar mig och ibland somnar jag och sover bort en hel kväll. Och det är också helt okej, för det är min tid och jag styr den själv.
Planen för den här resan (om jag nu håller mig till den) är att skriva en ny inspirationsguide, färdigställa tre kunskapsguider som ännu inte är lanserade och göra en detaljerad planering för våren 2026. Jag har också fått en förfrågan om att föreläsa om att ersätta sommarblommor med perenner på kyrkogårdar och den ska jag börja förbereda här.
Vi får se hur mycket som faktiskt blir gjort, men en sak vet jag, jag kommer komma hem med nya tankar, ny energi och laddad inför vår och sommar.
Allt gott, Tina 💚










